Příprava na cestu

9. august 2013 at 14:59 | sf2 |  INDIA

Určitě to někdo znáte, když se jede na delší cestu, tak si skoro každý člověk snaží si udělat jakýsi seznam věcí na cestu, bez který se obejde a bez některých určitě ne..
Já se osobně řídím hesla, co nemám, tak to nepotřebuji a taky lépe řečeno potřebovat nesmím..
Naštěstí se chystám navštívit nejdříve pro mne zcela kulturní zemi, kde jsem skoro již jako doma a v případě nouze dá dokoupit vše potřebné na co si vzpomenu cestou v letadle, mám na to přece jenom jedenáct hodin.
Tou zemí je Thajské království, kde vše opravdu funguje bez problému a služby jsou docela na vysoké úrovni a vízum zde již občané ČR nepotřebuji na povolení pobytu do jednoho měsíce. Ale jelikož jsem si letos vybral pro mne dvě exotické destinace, kde jsem ještě nebyl a to jsou Indie a hned vedlejší soused a to je Bangladéš. Na tuto zemi jsem obzvláště zvědav, protože je to nejlidnatější země v počtu obyvatel na jeden km2 a to je ten hlavní důvod že chci zažít opravdový pocit jaké to je být ztracen v davu… Něco podobného jsem myslel že zažiji v Japonsku, či Číně, ale byl to jen takový slabý odvarový čajíček.. Lidí hodně, ale přece zase ne jen tolik aby si člověk nemohl kolem sebe zatancovat. Usmívající se

Takže jsem moooc zvědav, jaké to tam vlastně bude..

V pátek jsem si šel podat žádost o víza do Indie s hotovou předregistrací přes webové rozhraní a jejich elektronický vízový systém, který naleznete zde: https://indianvisaonline.gov.in/visa/
Příjdu si tak hezky na Indickou ambasádu, ale ejhle ono bylo zavřeno. Pouze cedule s touto informací..


Ještě ráno, než jsem tam vyrazil, naposled jsem se znažil kontroloval jejich webové stránky, ale v té ranní rychlosti či mé ospalosti, jsem si nevšimnul, že je jakýsi státní svátek jménem Idu l Fitr. Sice je to určeno spíše více pro Muslimy a jejich očekávaná chvíle ke končícímu Ramadánu, ale muslimská menšina se v Indii určitě nachází také. No tak to jsem nezačal moc slavně, holt tam musím ještě jednou v pondělí a doufám, že dopadnu podstatně lépe než dnes.

Pro jistotu přikládám seznam Indických státních svátků:V pondělí jsem si hezky ráno přivstal, protože jsem správně předpokládal, že tam bude plno lidí a já nechci strávit celý den na ambasádě a hlavně jsem normálně pracující člověk a tak musím jít taky do práce.. Už to že indičtí ambasadoři makají až od půl desáte, je podle mne křestanský hřích, ale jim to asi nevadí, protože to jsou stejně hinduistického vyznání a tak si z křestanských hříchů, mohou dělat tak akorát legraci..


Před indickou ambasádou jsem již podupával asi kolem 8 hodiny ráno, protože jsem chtěl být mezi prvními a na nějakém cestovatelském foru jsem četl, že jsou potom dlouhé fronty. Naštěstí jsem byl první a tak jsem se těšil, že budu brzo odbaven.. Osum minut před vytouženou otvírací dobou, což je v 9:30 vyšel nějakej ind a pokynul, nám, že můžeme ráčit dovnitř.. Tak jsem hezky nakráčel do odbavovací místnosti a čekárny zároveň a šinu si to hned k okýnku, které právě otvíral jakýsi ind, ale když v tu chvíli za sebou slyším jednoho kluka jak mi povídá.. V klidu ten jen otvírá okna, přijímat žádosti bude někdo jiný.. Aha, řekl jsem si polonahlas, asi to tu chlapík zná a postavil jsem se tedy bokem a začal študovat zdejší indicko ambasadorskou nástěnku.. Informací tam na můj vkus bylo až mnoho, ale hlavně jeden velký nápis, že turistická visa, se vydávají pouze single, takzv. jedno vstupová.. Ale vedle hned cedule, že double/dvou stupová visa stojí ještě tři sta korun navíc.. Tak z toho jsem byl nejdříve trochu zmaten a řekl jsem si, no uvidíme, nějak to dopadne.. Takže jsem měl spočítáno, že teda pokud to výjde tak by mělo double visa stát 1100 kč a hotovo.. Připravil jsem si tedy přesnou částku ve dvou bankovkách které jediné jsem měl u sebe.. Za chvíli, jsem si povšimnul další cedulky, že je jakýsi manipulační poplatek dalších 50 kč.. No to začíná tedy fakt pěkně.. Prohledal jsem se a našel jsem ještě naštěstí další dvoustovku v zadní kapse u kalhot, což se mi bežně nestává, protože v kapsách peníze prostě moc nenosím, radši v pěněžence.

Za chvíli za přepážkou sedla příjemná slečna mluvící česky, a mohlo se začít... Podal jsem jí do okýnka veškeré potřebné dokumenty a začala pečlivě zkoumat mojí žádost.. Pokývala hlavou, uznale přikývla, že mám veškeré potřebné dokumenty v pořádku sebou, které musely obsahovat tyto náležitosti:


1xVyplněný elektronický formulář, kde je dotazů jako kdybych jel do Israele, či USA a ještě možná do Severní Koreji Mlčící
1x platný cestovní pas, s minimální platností 6 měsíců
1x kopie tohoto pasu
1x vytištenou zpáteční letenku z Indie
1xcestovní itinerář
2x fotografie o rozměru 5x5cm
850 kč pokud možno přesně a je jedno jestli se jedná o signle entry anebo double entry visa
U více vstupových to bohužel netuším, ale bude už stát určitě o něco více.


Po tomto zkontrolovaném seznamu věcí, mi úřednice přepsala platnost pobytu v žádosti z 2 měsíců dokonce na šest a začala tisknout takový papírový účet, který, zároven slouží i jako doklad k vyzvednutí.. Visa prej budou hotový za týden a řekla si o částku 850 kč za double turistická visa, s kterými neměla žádný problém.

Na co tam ta cedule vlastně je, jsem se radši neptal.. Kdo ví...Jiný problém stejně paní ve finále měla a to s drobnými na zpět, protože jsem měl bud 800 anebo 1000 což nebylo na komprosmis ani pro jednu stranu.. řekla mi že musím tedy počkat až bude mít drobné od ostatních co čekají za mnou. A tak jsem se obratil za sebe a začal jsem škemrat a prosit na ostatní žadatele o indická víza o rozměnění na drobné či půjčení 50 kč. Kluk co mě předtím upozornil že se ještě nemám hrnout k okýnku se nade mnou slitoval a 50 kč mi půjčil.. Jelikož byl hned za mnou tak jsem logicky usoudil, že mu to nebude dlouho trvat a venku to v prvním obchodě rozměním a pohoda.. Ale co má logika nemohla tušit, bylo to, že ten kluk najednou přišel po mne k okýnku a vidím jak vytahuje takovej velkej svazek pasů a žádostí a jen slyším... 4xkrát tranzit, 2x bussiness, do toho nějaké double turist viza a multivisa a další věci.. No koukal jsem na to jako vrána a říkal jsem si.. No tak to je fakt pěkný, to do té práce ani dnes asi nedojedu, když vemu v úvahu, že u mne odbavení trvalo kolem 15 až 20 minut se shánkou drobnými penězi či podobně a to jsem měl vše v pořádku tak jak chtějí tolik žadatelů vyřídit do jejich konce ordinační doby na příjem víz, což je 12 hodin do oběda.
Naštěstí ten klučina tu holku znal, dokoncei křestním jménem a pak jsem pochopil, že tam nebyl poprvé a jaksi byli sehraní a práce jim šla docela od ruky a tak to dlouho ani netrvalo.. Potom venku jsem se dozvěděl, že takhle živí a vyřizuje visa pro cestovky a další společnosti.. No inu, proč nakonec ne?


Vyzvednutí vízV úterý týden poté, volil jsem jeden den později záměrně, kdyby to indický hoši náhodou nestihli či se vyskytnul jiný nečekaný zádrhel, ať se nemusím plahočit zase na dvakrát.. Výdejní doba je každý všední den od 16:00 až do 17:00, vyjma jejich svátků, které opravdu dodržují, jak jsem měl čest poznat na vlastní kůži..
Přišel jsem před ambasádu a ejhle, ono se nejde dostat dovnitř. Tohle je zase co za nový trik?Naštěstí zrovna vycházel jeden pracovník ambasády a tak mi aspon otevřel dveře a už jsem si to šupajdil dovnitř známou cestou po schodech doleva. V místnosti nikdo nebyl, za přepážkou byla jiná paní, která taky mluvila hezky česky, zase žádný indický úředník, podal jsem svůj doklad o potvrzení, že jsem jim svěřil do péče svůj pas s žádosti abych mohl navštívit jejich zemi a utratit tam nějaké své peníze..


Paní velmi hbitě našla můj pas a požádala mne ještě o občanský průkaz že to jsem skutečně já a předala mi s úsměvem zpět můj cestovní doklad s pěkným nalepeným vízem do Indie.. Pro jistotu jsem ještě na místě zkontroloval jestli mám opravdu víza na dva vstupy do země, ale vše bylo v pořádku. No vida tak to bychom měli. Ted ještě získat víza do Bangladéše a mám snad z polovičky vyhráno.


 

Be the first one to judge this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement