LUANG PRABANG

11. november 2011 at 13:51 |  LAOS
Ráno jsme vstali, zabalili se, opět posnídali vynikající snídaňové menu našeho Guesthousu a v 8:40 pro nás a naše batohy přijel pick-up, který nás společně s několika ostatními pasažéry, které jsme postupně vyzvedli po jiných hotelech a Guesthousech, odvezl na okraj města, kde již čekal připravený minibus. Začala několikahodinová cesta po místních silnicích popsaných v minulé kapitole. Nádherná přírodní panoramata okolní přírody poněkud kompenzovala nutnost držet se všeho dosažitelného, abychom nespadli ze sedaček v každé druhé zatáčce. Minivan měl oproti lokálnímu busu lepší jízdní vlastnosti a řidič si průjezdy zatáček za kvílení pneumatik náležitě užíval. Menší krize nastala, když se za zatáčkou snažil protijedoucí bus vyhnout díře a zajel až na naši polovinu silnice. Naštěstí se včas podařilo zpomalit a dostatečně vyhnout. Deset minut před časem plánovaného příjezdu nás řidič vysadil na jižním autobusovém nádraží města Luang Prabang.
Na nádraží opět čekali náhončí jednotlivých hotelů a všudypřítomní taxikáři. Od jednoho z nich jsme dostali vizitku na jakýsi guesthouse. Všichni z minibusu jsme se nechali odvézt jedním tuktukem za přijatelnou cenu 10.000kip na osobu před jeden z místních chrámů. Vystoupili jsme a začali shánět ubytování. Prošli jsme půl města, ptali se několika cizinců, navštívili místní turistické centrum, kde nám prodali mapu města za 15.000 kipů, ale buď měli plno, nebo se nám ubytování zdálo po předchozí zkušenosti příliš drahé. Nakonec jsme se rozhodli zkusit onu vizitku a skutečnost mile překvapila. Čistý pokoj s vlastní koupelnou za 50.000 kipů za pokoj na noc, přímo naproti místu, kde nás předtím vysadil tuktuk. Občas bývá první nabídka ta nejlepší. Zaplatili jsme pokoj na dva dny, dali si po cestě sprchu a šli na chvíli regenerovat. Asi za dvě hodiny jsem se vydal na místní večerní trhy skýtající nesčetné množství lákavých věcí.
Ráno po probuzení, jsme, ještě před rozedněním, vystoupili na místní pahorek s monumentem a čekali na východ slunce. Opět však byl mírný opar a tak jsou pořízené fotografie pochybné kvality. Při sestupu s pahorku jsme potkali velké množství Budhistických soch.. Odpovídalo by to asi tak u nás známé křížové cestě na poutní místa některých našich vrcholků. Vzhledem k cenám pronájmu motorek a rozloze města, jsme se rozhodli, že jeho podstatnou část prochodíme pěšky. Ve městě je několik domů zcela jistě pamatujících francouzské kolonizátory, jinak je většina domů v centru nových, byť v místních podmínkách dochází k patinaci fasád velmi brzy. Ve městě je i letiště a to je znát na množství a zejména na skladbě turistů z celého světa. Převládají zde zájezdy německých a britských turistů dřívějších ročníků. Vzhledem k jejich pohodlí a kupní síle se zde rozvinul turistický průmysl do té míry, že téměř vypudil místní obyvatele z města. Zvedl totiž ceny služeb nad jimi dostupnou mez. Rozhodli jsme se, že tento trend nebudeme podporovat a stravovali jsme se v našem guesthousu, nebo na předměstích, kde ještě žijí místní.
V několika místních cestovních kancelářích jsme se pídili po možnostech dopravy do hlavního města Vietnamu Hanoi. Po zkušenostech s místními komunikacemi jsme zvažovali i možnost letecké dopravy, která by cenově vycházela od 143USD na osobu výše. Nakonec jsme se rozhodli, částečně kvůli ceně a částečně kvůli duchu naší cesty, nechat dál devastovat naše tělěsné schránky v autobusu. V recepci našeho guesthousu jsme vyjednali jízdenky za cenu 380.000 kipů na osobu, plus dopravu na autobusové nádraží tuktukem za dalších 10.000 na osobu.
Večer dalšího dne, který jsme strávili procházením města, nás po poslední sprše v guesthousu, odvezl na nádraží dojednaný tuktuk. Bus, který jsme zvolili, má označení spací VIP, má pouze 35 míst a možnost více sklopit sedačku a natáhnout si nohy. Bohužel asijské. Průměrně rostlý evropan má smůlu, prostě se nevejde. A s tímto zjištěním jsme vyrazili na cestu, která by, po zprůměrování údajů jednotlivých cestovních kanceláří, měla trvat 23 hodin, vyrazili k Vietnamským hranicím…
Snad to přežíijeme ve zdraví Mrkající

 

Be the first one to judge this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement